MOKO MOKSLEIVIAI: Kaip sukurti gerą animacinį filmą?

325 trumpametražiai filmai. Tarp jų - vaidybiniai, dokumentiniai, animaciniai, eksperimentiniai ir į jokio žanro ribas netelpantys darbai. Filmai iš Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Šiaulių, pajūrio ir kitų Lietuvos kampų kampelių. Norint juos visus peržiūrėti prireiktų ne vienos dienos. Ką ten dienos – savaitės neužtektų, o peržiūros metu išsiskyrusių endorfinų – ir dar ilgiau. Bet šįkart ne apie tai. O apie tai, kad tiek patyrėt ir išmokot, kad jau drąsiai galit ne tik patys filmuoti, bet dar ir kitus pamokyt. Ir vasarą nuo to tik smagesnė bus.

Kaip sukurti gerą animacinį filmą šįkart jus moko ne „Mokausi iš kino“ dėstytojai, o Božena ir Raimundas iš Lavoriškių mokyklos. Tam, pasak jų, prireiks:

a)    Geros komandos

Božena: Labai svarbu gerai sutarti tarpusavyje. Režisierius negali pasakyti, kad jam nesvarbi jūsų nuomonė ir jis viską darys savo nuožiūra. Reikia visiems kartu kurti ir generuoti idėjas.

Raimundas: reikia ne tik geros komandos, bet ir lakios fantazijos, humoro jausmo. Komanda turi būti drąsi.

b)    Nusimanymo apie vienas kito talentus ir gabumus

Raimundas: Susitarėme, kad režisieriumi būsiu aš, nes mėgstu vadovauti, turiu gerą fantaziją, greitai generuoju idėjas. Be to, pažįstu daugelį komandos narių. Žinau, kas iš mūsų moka piešti, kas karpyti, kieno rankos dreba, o kam idėjų nestinga. Todėl iš anksto labai greitai pasiskirstėme vaidmenimis. Be to, turėjau matymą, kokią spalvą, garsą, apšvietimą rinktis, ir koks žingsnis po kurio turi sekti.

Božena: mes skirstėmės pagal asmenines savybes. Tarkim, aš buvau išrinkta režisiere, nes man patinka valdyti ir kontroliuoti situaciją. Viena mergina dailiai piešia, todėl jai teko dailininkės vaidmuo. Jai talkino vaikinas, kurio arkliukas – automobilių paišimas.

c)    Kritiško scenarijaus įvertinimo

Božena: gavome jau parengtą scenarijų, tačiau jį adaptavome. Šiek tiek pakeitėme personažus, taip pat siužetą. Kai ko visiškai atsisakėme, o kai ką pridėjome, tačiau dėl visų pokyčių tarėmės kartu.

Raimundas: Aš taip pat keičiau scenarijų. Siužetą gal ne itin, bet personažus keičiau, kad būtų linksmiau ir mūsų humoro jausmas galėtų pasireikšti. Filmo personažai išgalvoti, bet visi juos gerai žino. Jie paimti iš įvairių filmų: vienas iš vieno, kitas – iš kito, kad būtų įdomu ne tik stebėti istoriją, bet ir juos atpažinti.

d)    Visko po truputį ir dar to, ko nėra realybėje

Raimundas: gera animacija yra ta, kuri atspindi šiuolaikinį gyvenimą, turi to jausmo, kurio nepatiriame realybėje. Reikia ir gerų, ir blogų veikėjų, ir linksmų, ir griežtų. Visko po truputį.

Božena: svarbiausia, kad būtų fantastikos elementų, kad animacinis filmas nebūtų panašus į tikrą gyvenimą. Kad būtų linksmas ir su gera pabaiga.

e)    Intrigos

Raimundas: reikia stengtis, kad kiekvieno filmuko pabaigoje išliktų intriga. Ji turi sužadinti norą laukti filmo tęsinio ir sukelti norą pasižiūrėti kitą seriją. Reikia suregzti tokią intrigą, kad įspūdžiai po filmo išliktų kuo ilgiau.

O  kokį filmą šią vasarą sukursi tu?